تفاوت موتور XU7 با XU7p در چیست؟
تفاوت موتور XU7 با XU7p در چیست؟

تفاوت موتور XU7 با XU7p در چیست؟، آیا می‌دانید موتور XU7 یکی از پراستهلاک‌ترین پیشرانه‌های تولید شده در ایران است؟ دلیل «واشر زدن» متوالی این قوای محرکه چیست؟ و اینکه چرا ایران خودرو حاضر شد با صرف هزینه بالا و اعمال تغییرات گسترده در آن، XU7 را در خط تولید نگه دارد؟ برای پاسخ به تمام این سوالات و بررسی کامل تفاوت موتور XU7 با XU7p این مقاله را مطالعه کنید.

تفاوت موتور XU7 با XU7p

موتورهای سری XU پژو و سیتروئن، در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی با حجم‌های ۶/۱ تا ۲ لیتری خود، انرژی‌بخش بسیاری از محصولات این خودروسازان فرانسوی شدند، اما از اواخر دهه ۹۰ میلادی جای خود را به پیشرانه‌های سری EW دادند و از خط تولید فرانسوی‌ها خداحافظی کردند.

در این بین، XU7 نام‌آشنا، نمونه ۸/۱ لیتری از سری XU محسوب می‌شود. بی‌راه نیست بگوییم که پیشرانه XU7 سابقه رفاقت طولانی مدتی با ایران خودرو دارد و در سرد و گرم روزگار همراه همیشگی این خودروساز بوده است. تا جایی که این پیشرانه بی‌ادعا، نقش پررنگی در تولد و شکل‌گیری اولین ماشین ملی ایران خودرو، یعنی سمند داشته است.

ایران خودرو در مشخصات نمونه‌های انژکتوری XU7، که در اوایل دهه ۸۰ شمسی روی محصولاتش قرار می‌داد، مدعی‌ بود که این پیشرانه ۱۰۰ اسب‌ بخار قدرت و ۱۵۳ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. اما برای تطبیق با استانداردهای آلایندگی، XU7 بارها مورد بازنگری قرار گرفت و هر دفعه مقداری از توان و گشتاور خود را از دست داد. به شکلی که در گراف جدیدی که از این پیشرانه منتشر شده، قدرت آن به ۸۷ اسب بخار و گشتاور آن به ۱۳۳ نیوتن‌ متر محدود شده است.

اما XU7 سال‌خورده، این‌بار حریف استاندارد آلایندگی یورو ۵ نشد و سازنده به ناچار، با انجام یک عمل قلب باز بزرگ، مدل بهینه‌سازی شده آن ‌را با نام XU7p یا «ایکس یو سون پلاس» از سال ۱۴۰۱ به بازار فرستاد. می‌توان گفت که این موتور با وجود این تغییرات گسترده، حتی در برابر استانداردهای سخت‌گیرانه هم سربلند از اتاق عمل بیرون آمده است!

سازنده ادعا می‌کند که XU7p در حال‌حاضر توانی برابر با ۹۷ اسب بخار و گشتاوری معادل ۱۴۶ نیوتن متر تولید می‌کند، که با افزایش ۱۰ درصدی توان این پیشرانه، می‌توان در مقایسه موتور XU7p با XU7، نتیجه گرفت که از هر جهت قدرت و کشش بالاتری دارد.

XU7 که سال گذشته از خط تولید ایران‌ خودرو کنار گذاشته شد، علاوه بر پژو ۴۰۵ در ماشین‌هایی که از پلتفرم پژو ۴۰۵ استفاده می‌کنند، یعنی پژو پارس و سمند هم قرار داشت. اما XU7p تازه‌نفس، در لحظه نگارش این مطلب، فقط در سینه پژو پارس دیده شده است. کارخانه این پیشرانه را در مدل‌های پژو پارس ساده، پژو پارس ELX و ELX سفارشی عرضه می‌کند.