فرسودگی، گسستگی و کاهش ارتفاع فنر لول، مشکلاتی که ممکن است برای فنر لول پیش بیاید
فرسودگی، گسستگی و کاهش ارتفاع فنر لول، مشکلاتی که ممکن است برای فنر لول پیش بیاید

فرسودگی، گسستگی و کاهش ارتفاع فنر لول، مشکلاتی که ممکن است برای فنر لول پیش بیاید، جالب است بدانید که در یک اتومبیل از 5 نوع فنر مختلف استفاده می شود که عبارتند از: فنر لول یا فنر مارپیچ، فنر تخت، فنر بادی، فنر لاستیکی و میله پیچشی که در این مقاله در مورد فنر لول صحبت خواهیم کرد

فرسودگی فنر لول

فنرهای لول قطعات مکانیکی فلزی هستند که وظیفه آن‌ها به لرزه درآمدن و رهاسازی یا ذخیره‌سازی انرژی است، این کار ممکن است فنر را دچار فرسودگی کرده و در نتیجه فنر را دچار گسستگی کند.

از آن جایی که فرسودگی فنر از مقاومت آن می‌کاهد، خستگی آن فنرها را در رهاسازی، ذخیره‌ سازی و دریافت و جذب ضربه‌ها ناکارآمد می‌کند، نتیجتا فنر کارایی خود را به طور کل از دست داده و سپس دچار گسستگی می‌شود.

گسستگی فنر لول

فنرهای لول به طور کلی به نسبت فنرهای تخت کمتر دچار گسستگی می‌شوند اما این اتفاق غیر ممکن نیست. فرسودگی و زنگ‌ زدگی از عواملی هستند که ممکن است به گسستگی فنرهای لول منجر شوند.

اهمیت توجه به گسستگی فنرهای لول در نزدیکی مکان آن‌ها به تایر ماشین است، یعنی اگر فنرها دچار گسستگی شوند، تایر خودرو نیز پاره شده و آسیب می‌بیند.

کاهش ارتفاع فنر لول و اسپرت کردن

امروزه یکی از کارهایی که در بین جوانان به صورت مد رایج شده، این است که به منظور اسپرت کردن ماشین خود، به کارگیری فنر لول اسپرت است.

با استفاده از فنر اسپرت، ارتفاع خودرو را کاهش می‌ دهند و در نتیجه این کار، خودرو اسپرت‌ تر نشان داده می‌شود. این کاهش ارتفاع و اسپرت کردن زمانی درست است که بر اساس قواعد خاصی انجام گیرد.

ارتفاع فنر با میزان انرژی که جذب می‌کند رابطه مستقیم دارد، بنابراین در صورت کاهش ارتفاع فنر، طبیعتا میزان انرژی دریافتی آن کاهش پیدا می‌کند که این امر موجب کاهش جذب انرژی و انتقال نیروی ضربات به اتاق خودرو شود.

همچنین برخی از گرم کردن فنر برای نزدیک کردن حلقه ها و کاهش ارتفاع آن استفاده می کنند. در این روش نیز شاخص فنر به میزان قابل توجهی تغییر کرده و در واقع به یک جسم صلب نزدیک می شود. کوبیده شدن خودرو در دست اندازها از اثرات منفی این روش خواهد بود.

گرم کردن فنر خودرو باعث کوبیدگی خودرو هنگام گذر از دست‌ اندازها و ضربه ناگهانی به آن می‌‌شود. یکی از راه‌های جایگزین کاهش ارتفاع فنر لول که دریافت ضربات مسیر را با مشکل مواجه می کند، استفاده از فنرهایی با ارتفاع کمتر است.

با این کار هم خودرو ارتفاع کمتری خواهد داشت و اسپرت جلوه خواهد کرد و هم روند عادی فنرهای لول با مشکل مواجه نمی‌شود که متاسفانه به این موضوع توجه چندانی نمی‌شود و افراد به صورت غیر اصولی به کم کردن ارتفاع خودرو خود می‌ پردازند.