فنر لول چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
فنر لول چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

فنر لول چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟، فنرها یکی از قطعات مهم خودرو هستند که نقشی کلیدی در تعادل و حرکت ثابت خودرو دارند. در واقع فنرها با تحمل وزن بدنه و بار خودرو، ارتفاع آن را ثابت نگه می دارند. افزون بر این، فنر با جذب نوسانات ناشی از مسیرهای ناهموار از انتقال آنها به اتاقک خودرو جلوگیری می کنند.

فنر لول چیست؟

فنر لول (Coil spring) ساده ترین نوع فنر است که همگی با آن آشنا هستیم. فنر لول خودرو از یک میله فولادی ساخته می شود که به صورت حلقه های متناوب پیچیده شده است.

قدرت و مقاوت این فنر به تعداد حلقه ها، ارتفاع آنها و قطر میله فولادی بستگی دارد. به طور کلی هرچه قطر میله فنر بیشتر باشد قدرت آن نیز افزایش می یابد. از سوی دیگر افزایش طول و تعداد حلقه های فنر موجب انعطاف پذیری بیشتر آن خواهد شد.

معایب و مزایای فنر لول خودرو

فنر لول یک قطعه مکانیکی است که در مواردی چون ذخیره‌سازی و رهاسازی انرژی، جذب شوک مکانیکی و … به کار گرفته می‌شود. این نوع فنر زمانی‌ که تحت فشار و تنش زیادی قرار گیرد، دچار تنش پیچشی می‌شود

 این فنرها در مقایسه با فنرهای تخت، بیشتر عمر می‌کنند و کمتر خراب می‌شوند، مقاومت و سادگی بیشتری دارند و تنظیم آن‌ها سخت نیست، پس خرید آن‌ها نسبت به فنرهای تخت به صرفه‌تر است.

در مقابل، توانایی تحمل وزن زیاد را ندارند و به همین دلیل ممکن است در گذر زمان، فرسوده و ناکارآمد شوند. این فرسودگی بر کیفیت لاستیک‌ ها تاثیر گذاشته و کارایی آنها را کاهش می‌دهد.

نکته مهمی که از فرسودگی فنرها جلوگیری و سلامت لاستیک‌ ها را تضمین می‌کند و بسیاری این نکته مهم را نادیده می‌گیرند، اهمیت چک کردن فنرها است.

فنرها نیز مانند تمام قطعات مکانیکی دیگر نیاز به بازدید و چک کردن دارند زیرا فنرهای لول با یک لایه محافظ شیمیایی پوشانده شده‌اند که این لایه فنرها را در مقابل زنگ‌زدگی مقاوم می‌سازد.

این لایه شیمیایی در گذر زمان دچار فرسودگی شده و قدرت محافظتی خود را از دست می‌دهد، در نتیجه فنر لول زنگ‌ زده می‌شود. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که بدانیم طبق نتایج یک آمارگیری، 12 درصد خودروهایی که به فنر لول مجهز هستند، در قسمت لایه محافظ شیمیایی فنرها دچار مشکل و نیازمند تعمیر هستند، اما راننده‌ها به این مساله توجهی نداشته‌اند.

نکته مهم اینکه هر چند وقت یک بار از تعمیرکار بخواهیم تا از فنر لول ماشین نیز بازدید کند تا در صورت نیاز به تعمیر آن بپردازد. مساله دیگر اینکه ما باید فنر لول ماشین خود را و مشکلاتی که ممکن است برایش به وجود بیاید، بشناسیم تا در صورت نیاز برای تعمیر آن اقدام کنیم.