لاستیک سایی خودرو و راه‌های تشخیص آن (بخش دوم)
لاستیک سایی خودرو و راه‌های تشخیص آن (بخش دوم)

لاستیک سایی خودرو و راه‌های تشخیص آن (بخش دوم) ، لاستیک‌‎سایی خودرو یکی از ایراداتی است که می‌توان با اندکی دقت و بازرسی دوره‌ای چرخ‌ها، از آن پیش‌گیری کرد؛ به‌‌خصوص که قیمت بالای تایرها، سبب شده است تا هزینه‌های ناشی از این عیب بیش از پیش بالا برود. بنابراین، بهتر است ضمن بازرسی دوره‌ای تمام تایرها، در صورت بروز هرگونه ایراد در سیستم تعلیق یا هم‌چنین کشیده‌شدن خودرو حین حرکت در یک جاده صاف به سمت کناره‌های مسیر که ناشی از عدم تنظیم صحیح فرمان یا وجود عیب در بالانس چرخ‌ها یا سیستم تعلیق است، از بروز لاستیک‌سایی جلوگیری کنید و هزینه‌های تعویض زودهنگام تایرها را از لیست مخارج مالی خود دور نگه دارید.

علت لاستیک سایی خودرو چیست؟

اگر به طور کلی بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم، باید بگوییم که هرگاه زاویه لاستیک نسبت به سطح جاده از حالت استاندارد خارج شود یا تعادل وزنی تایرها ( اصطلاحا بالانس چرخ خودرو) از دست برود، باید منتظر بروز عیب لاستیک‌‌سابی بود. 

از سوی دیگر، اگر بخواهیم به‌صورت جزئی‌تر به این مسئله نگاه کنیم، می‌توان دلایل زیر را به عنوان منشاء بروز لاستیک‌سایی در نظر گرفت:

سیستم تعلیق معیوب

همان طور که می‌دانید، سیستم تعلیق یا همان مجموعه جلوبندی و فنربندی کل خودرو، به طور مستقیم با چرخ‌ها در ارتباط است. هرگاه بخش‌هایی از این سیستم نظیر میله‌های تعادل، بوش‌های ضربه‌گیر و سیبک و… دچار ایراد شوند، ممکن است بر فرایند چرخش یکنواخت تایرها لطمه وارد کنند و موجب ازبین‌رفتن تنظیم زاویه چرخ و بروز لرزش در لاستیک‌ها شوند. با این حساب، تایر خودرو از حالت متعادل خود خارج می‌شود و درنتیجه، سایش غیریکنواختی در بخش‌هایی از آن رخ خواهد داد؛ بنابراین، در صورت احساس هرگونه لرزش یا صدای نامتعارف از سمت سیستم تعلیق، حتما خودرو را به مراکز تعمیراتی و جلوبندی‌کاری منتقل کنید تا جهت رفع عیب اقدام شود.

بالانس ناصحیح چرخ‌ها

تایرهای هر خودرو، معمولا دارای وزن استانداری هستند که این وزن باید در تمام بخش‌های آن‌ها به‌صورت یکنواخت توزیع شود تا تایر هنگام چرخش، به‌صورت یک‌پارچه به حرکت درآید. اگر لاستیک خودرو از حالت تعادل یا بالانس خود خارج شود، هنگام حرکت و به‌ویژه حرکت با سرعت بالا، تایرها دچار لرزش می‌شوند و این لرزش، می‌تواند لاستیک‌سابی را به دنبال داشته باشد. خصوصا اگر حین حرکت با سرعت بالای ۱۱۰ کیلومتر احساس می‌کنید که تایرها دچار لرزش می‌شوند، حتما جهت انجام بالانس چرخ به تعمیرگاه‌های متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا لاستیک‌های گران‌قیمت خودرو را به این زودی‌ها از دست ندهید.