علائم خرابی کویل خودرو
علائم خرابی کویل خودرو

علائم خرابی کویل خودرو ، وظیفه کویل خودرو تقویت چند هزار برابری ولتاژ برق گرفته شده از باتری است که با کمک دو سیم پیچ اولیه و ثانویه به وظیفه خود عمل می کند.

جریان برق 12 ولتی قادر به ایجاد جرقه در شمع های تولید نیروی لازم برای احتراق داخل سیلندر نیست به همین دلیل بر اساس طراحی سیستم برقی خودرو و طبق دستورات کامپیوتر مرکزی به کویل فرستاده می شود. برق 12 ولتی ابتدا به سیم پیچ اولیه که دور پایین تری نسبت به سیم پیچ ثانویه دارد القا می شود و پس از کمی شارژ به سیم پیچ دومی انتقال می یابد. عبور جریان برق ضعیف باتری از این پروسه باعث می شود که اختلاف ولتاژ آن از 12 ولت به نزدیک یا بیش از 20000 ولت برسد و نیروی لازم به شمع ها را برای عملیات جرقه زنی وارد کند. جرقه نزدن شمع ها و یا ناقص جرقه زدن شان اجازه اشتغال مخلوط سوخت و هوا را نمی دهد. پس از یکی از دلایل روشن نشدن خودرو و یا بد استارت خوردن آن خرابی کویل است. افزایش مصرف سوخت نشانه دیگر خرابی کویل است. با هر بار جرقه زدن مقداری سوخت مکش می شود که به دلیل عدم احتراق به در می رود.

 

عوامل خرابی کویل خودرو


برخی از رانندگان بر حسب عادتی که درمورد خودروهای کاربراتوری داشتند، برای اطمینان از عدم خرابی سیستم جرقه زنی، با یک پیچ گوشتی سر وایرها را به بدنه خودرو متصل می کردند. در حال حاضر کارشناسان توصیه می کنند که این کار را برای خودروهای انژکتور انجام ندهید در خودروهای انژکتور این کار موجب آسیب دیدن کامپیوتر مرکزی خودرو می شود. به طور کلی هنگام خرابی کویل خودرو بهتر است که به تعمیرگاه و افراد متخصص مراجعه کنید، زیرا آن ها وسایل و دستگاه های مخصوص بررسی این مشکل را دارند. تعمیرکاران می تواندد با کمک دستگاه دیاگ به راحتی منشا خرابی کویل را بیابند و یکباره به سراغ تعمیر همان قطعه یا محل نیز بروند.

 

انواع کویل


کویل ها دارای انواع مختلفی هستند و برخی از آن ها به خصوص در نمونه های اولیه تنها یک کویل برای تمامی سیلندر ها استفاده می شود. در خودرویی مانند پراید تنها از یک کویل برای تمامی سیلندر ها استفاده می شود و مشکل اساسی این است که در پی خرابی آن صدمات جدی به پیشرانه وارد خواهد شد.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، وظیفه کویل خودرو تقویت چند هزار برابری ولتاژ برق گرفته شده از باتری است که با کمک دو سیم پیچ اولیه و ثانویه به وظیفه خود عمل می کند. جریان برق 12 ولتی قادر به ایجاد جرقه در شمع ها ئ تولید نیروی لازم برای احتراق داخل سیلندر نیست به همین دلیل بر اساس طراحی سیستم برقی خودرو و طبق دستورات کامپیوتر مرکزی به کویل فرستاده می شود