کد خوان ها چطور اطلاعات را ارسال می کنند

کد خوان ها چطور اطلاعات را ارسال می کنند؟ ، دستگاه های دیاگ برای به نمایش درآوردن اطلاعات کامپیوتر باید به پورت یا درگاهی در خودرو به نام او بی دی OBD)) متصل شوند اینکار توسط یک کد خوان انجام می شود.

پورت های او بی دی در خودروهای مختلف در جایگاه های متفاوتی قرار دارند، برای مثال برخی در زیر داشبورد، برخی هم زیر کاپوت و برخی هم در کنسول میانی خودرو. سال 1996 به قبل نسخه اول او بی دی ها (OBD1) روی خودروها نصب شد که برای مصل شدن به این درگاه باید پورت مخصوص همان خودرو وجود داشت ولی بعد از آن همه ی خودروها مجهز به درگاه او بی دی نسخه دو (OBD2) شدند که که به راحتی میشد با هر دستگاهی اطلاعات کامپیوتر خودرو را به نمایش در آورد. دستگاه های دیاگ بعد از متصل شدن به درگاه OBD اطلاعات را از پین ها خوانده و آن را یا به اسکنری و یا اینکه توسط یک واسط مانند بلوتوث یا وای فای به موبایل یا کامپیوتر ارسال می کند و بعد از آن خوانده شدن کد ها به عهده ی اسکنر و اپلیکیشینی است.

 

دیاگ چه کاربردی دارد؟


دیاگ وسیله ای است که در دهه 80 میلادی توسط خودرو سازان معتبر ساخته شد تا تعمیرکاران خودرو برای عیب یابی خودرو مجبور به باز و بسته کردن کل اجزای موتور نباشند و به راحتی و با یک دستگاه هرچند بزرگ این کار را انجام دهند. دیاگ به تعمیرکاران کمک کرد تا به راحتی عیب اصلی را در اغلب مواردی پیدا کرده و با عیب یابی دقیق خودرو به سراغ آن رفته و قطعه مورد نظر را تعویض کنند که قطعا هم در هزینه تعمیر و هم در زمان صرف شده برای هر خودرو صرفه جویی انجام می شد.

 

تفاوت دستگاه های دیاگ شرکتی و دستگاه های مولتی برند


دستگاه های دیاگ شرکتی دستگاه های دیاگی است که کمپانی سازنده خودرو آن را تولید می کند و بهترین و با قابلیت ترین دستگاه برای خودروهای تولیدی آن کارخانه است. دستگاه های دیاگ مولتی برند دستگاهایی هستند که اورجینال کارخانه تولیدی نمی باشند و از این رو قابلیت های کمتری نسبت به دیاگ های شرکتی دارند. این دیاگ ها چندین برند متفاوت را پشتیبانی می کنند که قابلیت پشتیبانی از هر برند نیز بسته به شرکت سازنده و نوع دستگاه متفاوت می باشد.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، دستگاه های دیاگ برای به نمایش درآوردن اطلاعات کامپیوتر باید به پورت یا درگاهی در خودرو به نام او بی دی OBD)) متصل شوند اینکار توسط یک کد خوان انجام می شود.