چاپ
دسته: blog
بازدید: 1066
قدیمی ترین ماشین ایران

قدیمی ترین ماشین ایران ، همه خودرو ها چه خودروهای شخصی چه خودرو های نهادهای دولتی از گذشته تا به امروز دستخوش تغییراتی شده اند که به وضوح قابل مشاهده هستند، خودروهای پلیس در سال های اخیر تغییرات زیادی داشته است.

از دهه 1320 به بعد که خودروهای آلمانی، انگلیسی و آمریکایی به خدمت شهربانی کل کشور درآمدند تا امروز که از بنز، پژو و زانتیا برای کارهای مربوطه استفاده می شود. خودرو های پلیس شاید بیش از 60 سال جز به چراغ های گردان، بی سیم و بلند گو به چیز دیگری مجهز نبودند اما امروزه به سیستم هایی نظیر دوربین های خودکار، دستگاه های GPS، لوازم تشخیص مصرف نوشابه های الکلی توسط رانندگان، امکانات ماهواره ای، رایانه ای و موارد دیگر، تجهیز شده اند.

 

اولین اتومبیل را کدام شاه قاجار وارد ایران کرد؟


اولین اتومبیل توسط مظفر الدین شاه در سال 1279 وارد ایران شد. مظفرالدین شاه نخستین جفت اتومبیل های رنوی فرانسوی خریداری شده را در پاریس به وسیله راه آهن و کشتی و از طریق روسیه و دریای خزر به ایران فرستاد. بعد از مظفر الدین شاه، احمد شاه قاجار دومین شاه ایران است که اتومبیلی خریداری می کند و سومین شاه ایران است که سوار شدن بر آن را تجربه کرده است. نقل است که ناصر الملک که مدت ها در انگلستان و فرانسه زندگی کرده بود هنگام انتصاب به مقام نیابت سلطنت برای احمد شاه خردسال یک دستگاه اتومبیل را به هزینه دولت ایران از اورپا خریداری کرد. این اتومبیل راهی تهران شد و مورد استفاده دربار قرار می گرفت.

 

مزایای خرید پراید


پراید در اصل در شرکت مزدا ژاپن با سفارش فورد، شرکت مادر، طراحی شد. نسل اول این خودرو که در سال های 1986 تا 1993 تولید و در ژاپن با نام مزدا 121 و در آمریکای شمالی توسط شرکت فورد با نام فورد فستیوا فروش رفت. این مدل هم چنین با نام کیا پراید از سال 1987 تا 2000 در شرکت کیا موتورز کره جنوبی تولید شده و درسال 2001خط تولید آن به سایپا فروخته شد. پراید را می توان پر فروش ترین خودرو داخلی دانست در متن زیر به برخی از مزایای خرید پراید اشاره می کنیم:
• قیمت پائین
• استهلاک پائین
• هزینه نگهداری و تعمیرات کم
• خودرو خانم ها و آقایان
• مصرف سوخت کم

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، همه خودرو ها چه خودروهای شخصی چه خودرو های نهادهای دولتی از گذشته تا به امروز دستخوش تغییراتی شده اند که به وضوح قابل مشاهده هستند، خودروهای پلیس در سال های اخیر تغییرات زیادی داشته است. از دهه 1320 به بعد که خودروهای آلمانی، انگلیسی و آمریکایی به خدمت شهربانی کل کشور درآمدند تا امروز که از بنز، پژو و زانتیا برای کارهای مربوطه استفاده می شود.