ویژگی های یک مکانیک خوب

اگر مکانیک های یک تعمیرگاه، ۸ ویژگی از ۱۱ ویژگی مکانیک خوب را داشته باشند، می توان گفت آن تعمیرگاه جزء بهترین ها به شمار می رود.

ویژگی های یک مکانیک خوب

شرح مشکل خودرو به سادگی

یک مکانیک خوب، باید فن بیان خوبی داشته باشد، به طوری که بتواند تمامی مشکلاتی را که برای خودرو به وجود آمده را به راحتی به افراد غیر فنی، توضیح بدهد.

تشخیص مشکل خودرو با سرعت بالا

بهترین مکانیک های خودرو مخصوص د تعمیر خودرو های ژاپنی، افرادی هستند که بتوانند با مشاهده اولیه علائم خودرو، مشکل اصلی را در سریع ترین زمان ممکن، پیدا و آن را به خوبی رفع نمایند. هیچ یک از مشتریان، علاقه ای به ماندن در تعمیرگاه ندارند و همچنین نمی خواهند خودرو را در تعمیرگاه گذاشته و بعد به دنبال خودرو بیایند. البته رفع کردن بعضی مشکلات، نیاز به زمان دارد.

ویژگی های یک مکانیک خوب

وجدان کاری و مسئولیت پذیری

یک مکانیک خوب، باید پس از مراجعه مشتری، بدون هیچ تردیدی آستین هایش را بالا زده و شروع به عیب یابی خودرو و تعمیر آن نماید؛ مکانیک هرگز نباید به فکر روغنی و یا کثیف شدن دست و صورتش باشد، دلیل آن هم این است که این کار، وظیفه اوست و او از قبل باید خود را برای این شرایط آماده کرده باشد. اگر مکانیک مسئولیت پذیر باشد و با وجدان بالایی کار کند، مشتریان هم روی او حساب ویژه ای باز می کنند و به خاطر او، دوباره برای تعمیر خودرو های ژپنی مراجعه می کنند. همچنین یک تعمیرکار با وجدان صداقت دارد و کار خود را به درستی انجام می دهد و از دروغ و فریب کاری می پرهیزد.

اهمیت به محیط کاری

جدا از عیب یابی سریع خودرو، یک مکانیک خوب باید بتواند مشکل را در سریع ترین زمان ممکن و به بهترین شکل و البته با کم هزینه ترین حالت ممکن رفع نمایند. یک مکانیک حرفه‌ای علاوه بر روزهای عادی، در روزهای پر مشغله و شلوغ کاری نیز به نظافت محل کار اهمیت می‌دهد. تمیزی محیط کار نشان می‌دهد که او برای مشتریان خود ارزش قائل می باشد. همچنین برای مشتریانی که برای تعمیر خودرو های ژاپنی مراجعه می کنند.

قدرت بالا در یادگیری مطالب جدید

تعمیرکاران باید قدرت یادگیری بالایی داشته باشند و به دنبال یادگیری مسائل فنی جدید و کار با ابزارآلات جدید باشند. اگر یک تعمیرگاه، هرچند وقت یک بار، وسایل خود را بروز کند و هنگام تعمیر خودرو، از روش های جدید و همچنین موثر استفاده کند، باعث جلب توجه مشتری و اعتماد آن ها به تعمیرگاه می شود.

بروز نگهداشتن اطلاعات خود

امروزه خودروها و دیگر وسایل نقلیه، به طور روزانه و حتی ساعتی، در حال آپدیت و پیچیده تر شدن می باشند. یک مکانیک متخصص و مجرب، باید به دنبال اطلاعات فنی جدید باشد و خود را با دانش روز دنیا، بروز نگه دارد.

روحیه خلاق

بعضی از مشکلات، نیازمند یک تعمیر پر هزینه می‌باشند ولی یک تعمیرکار خوب در شاخه تعمیر خودرو های ژاپنی باید روحیه خلاقی داشته باشد تا بتواند یک راه حل ابداعی ارائه دهد؛ البته نباید انتظار یک معجزه را داشت و یا اینکه در تمامی زمان ها و مشکلات، یک راه حل ارائه دهد. اگر مکانیک بی حوصله باشد، با مشتری تند صحبت کند و رفتار بدی داشته باشد، تمام مشتریان وفادار خود را از دست می دهد. همچنین یک مکانیک ماهر باید بتواند مشخصات قطعات و عیوب خودرو را به زبانی ساده و قابل فهم توضیح دهد و از به کار بردن کلمات و یا عبارات خاص خودداری کند.

مهارت و تجربه بالا

تجربه آموختی نیست، بلکه بدست آوردنی است، یک تعمیرکار خوب کسی است که تجربه بالایی را در زمینه تعمیر انواع خودرو با انواع مشکلات را داشته باشد. یک مکانیک مجرب، اجزا و ساختار انواع خودرو ها را می شناسد و توانایی عیب یابی صحیح خودرو را دارد و همچنین می تواند با ابزار های مختلف کار کند. مکانیک های با تجربه می دانند که یک اشتباه کوچک در یک قطعه خودرو می تواند منجر به فاجعه و آسیب های جبران ناپذیری شود. بنابراین شما باید کار تعمیر خودرو را با  دقت، تمرکز و حساسیت انجام دهید.

ویژگی های یک تعمیرگاه خوب

همان طور که گفتیم داشتن مکانیک‌های متخصص و مجرب، یک تعمیرگاه جزء بهترین‌ها به حساب می رود و این مهم ترین موضوع می باشد.

داشتن فضای مناسب

یک تعمیرگاه خوب، باید برای مشتری و کارکنان، یک فضای مناسب و خوب را فراهم کند؛ مثلاً مکانی که هنگام تعمیر خودرو، مشتری در آن جا به انتظار بشیند و استراحت کند. همچنین محوطه تعمیر خودروها نیز می بایست بزرگ باشد تا حداقل تنش و حداکثر کارایی برای تعمیر کاران فراهم گردد.

ابزار کار تمام و کمال

برای انجام هر تعمیری، ابزارآلات خاصی به کار گرفته می‌شوند؛ هر بخش از تعمیر را می‌توان با چند مدل ابزار انجام داد، برای مثال: باز کردن مهره های لاستیک، هم به صورت دستی و هم با استفاده از دستگاه پمپ باد انجام می شود؛ پس یک تعمیرگاه خوب از بهترین ابزارآلات برخوردار می باشد تا مراحل تعمیر به سادگی، بهترین وجه و در کوتاه ترین زمان به سرانجام برسند.