خصوصیات و ویژگی‌های ماشین آفرود

در این مطلب به بررسی و نقد بهترین خودروهای آفرود بازار ایران می‌پردازیم و با در نظر گرفتن ارزش در برابر خرید آن‌ها، راهنمایی کامل را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

خصوصیات و ویژگی‌های ماشین آفرود

خصوصیات و ویژگی‌های ماشین آفرود

در جای‌جای دنیا، خصوصیات مختلفی برای ماشین های آفرود با استانداردهای متفاوت تعریف می‌شود. اما می‌توان گفت یک خودروی آفرود یک خصوصیت ثابت و مهم دارد و آن ویژگی این است که این وسیله باید و باید از کلاس SUV‌‌های بزرگ باشد. قاعده به این ترتیب است که هیچ یک از انواع SUVهای کامپکت شهری و مینی‌کراس‌اوورها در دسته ماشین های آفرودی قرار نمی‌گیرند. همچنین خودروی SUV آفرودی الزاماً باید ۴ چرخ متحرک یا به اصطلاح دو دیفرانسیل باشد. پس از ارتفاع بلند و قفل دیفرانسیل درباره دیگر خصوصیات مهم یک ماشین آفرود می‌توان به قدرت بالای موتور و تجهیز خودرو به تایرهای مخصوص و سیستم‌های وینچ و اسنورکل اشاره کرد.

در حال حاضر، بهترین ماشین های آفرود در خارج از ایران را می‌توان در بین تولیدات ژاپنی، آمریکایی و بعضاً آلمانی دید. مانند نیسان تیتان پرو X4، تویوتا تاکوما TRD پرو، مرسدس بنز کلاس G، جیپ گرند چروکی ترک هاوک، فورد F-۱۵۰ رپتور و رام ۱۵۰۰ ربل TRX که همه در بین تولیدات ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ جهان هستند. با این حال، این خودروها در ایران وارد نشده‌اند و آفرود بازهای ایرانی باید از بین خودروهای دیگری انتخاب کنند؛ خودروهایی که بعضا قدیمی محسوب می‌شوند.

نکات مهمی که پیش از خرید ماشین آفرود باید بدانید

پیش از انتخاب و خرید ماشین های آفرود باید نکات مهم مربوط به این خودروها را بدانید و شناخت و آگاهی خوبی نسبت به این نوع خودروها به دست آورید تا بتوانید مناسب‌ترین و بهترین ماشین آفرود را برای خودتان انتخاب کنید. این نکات مهم عبارتند از:

بررسی قدرت و توان خودرو

پیش از خرید ماشین آفرود ابتدا باید بررسی کنید که شما تا چه حد اهل سفرهای آفرودی هستید. چه نوع سفرهایی و برای چه مدت زمانی می‌روید.  دانستن این موارد به شما کمک می‌کند تا بدانید انتظار چه میزان قدرت و توان از موتور خودروی خود داشته باشید.

بررسی کارشناسی مدل‌های کارکرده

از آنجا که خودروهای آفرود در معرض بالای استهلاک و آسیب هستند، باید هنگام خرید نمونه‌های کارکرده دقت لازم را به خرج داده و از کارشناسان خبره در این زمینه کمک بگیرید. به‌خصوص که خرید و فروش خودروی کارکرده در این حوزه بسیار رایج است و ممکن است خودروی مورد نظر شما بین مالکان زیادی دست‌به‌دست شده باشد.

شناخت دقیق خصوصیات یک ماشین آفرود

باید بدانید ماشین های آفرود چه ویژگی‌هایی دارند و کدام ویژگی از باقی مهم‌تر است. امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی مورد اهمیت در این خودروها را شناخته و هنگام خرید به دقت آن‌ها را بررسی کنید.

تعمیرات راحت

دقت کنید که بهترین ماشین های آفرود در ایران، خودروهای پرفروش با تیراژ واردات بالا نیستند. بنابراین سعی کنید خودرویی انتخاب کنید که قطعات یدکی آن نایاب نبوده و تعمیرات آن کاری نباشد که هر تعمیرکاری از پسش برنیاید. در نهایت، باید هزینه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید را به طور دقیق مشخص کرده و خودروهایی را بررسی کنید که در بازه قیمتی متناسب با بودجه شما باشند. همچنین، درباره هزینه نگهداری خودرو نیز تحقیقات لازم را انجام دهید تا گزینه‌ای را انتخاب کنید که با سطح توان و قدرت مالی شما هم‌خوانی داشته باشد.