علت حمل خودرو با کفی خودروبر چیست
علت حمل خودرو با کفی خودروبر چیست

علت حمل خودرو با کفی خودروبر چیست؟ ، با توجه به گسترش شبکه جاده ای و استفاده روز افزون از خودروها و افزایش خرید خودرو توسط عموم، نیاز به تجهیزاتی به نام کفی خودروبر که وظیفه حمل و انتقلات خودرو جهت سوار شدن بر روی کامیونت یا تریلر را بر عهده دارند، روز به روز بیشتر احساس می گردد و ساخت و فروش خودروبر ها رونق چشم گیری گرفته است.

خودرو بر امروزه یکی از بهترین و مطمئن ترین روش ها برای حمل خودرو و جلوگیری از آسیب در حین جا به جایی، حمل کل وسیله نقیله بر روی کفی خودروبر است. کفی های خودروبر در ابعاد مختلف و با کیفیت ها و قیمت های گوناگون موجود می باشند.

 

انواع کفی خودروبر ها


به کامیون و یا کامیونت هایی که بر پشت کشنده ی آن ها کفی صاف و دارای عاج هایی برای اصطکاک با لاستیک خودرو داشته باشد را خودروبر یا خودرو سوار می نامند. کفی ای که بر پشت کامیونت ها نصب شده است، خود بر چند نوع عملکردی می باشد. لازم به ذکر است که کلیه کفی ها مکانیزه می باشد و تمامی مراحل حمل و بارگیری توسط جک ها و بازوهای هیدرولیکی و پنوماتیکی صورت می پذیرد. کفی خودروبر ها طوری طراحی می شوند که کفی به طور کامل بر روی زمین قرار گیرد و سپس خودروبر روی آن سوار شود. و یا کفی به سمت عقب آمده و سپس به طور شیبدار با زمین تلاقی پیدا می کند. نوع دیگری از کفی ها وجود دارد که کف ثابت بوده و دارای دکل می باشد. این نوع خودروبر ها با دکلی که دارند و آن دکل مجهز به تسمه می باشد که با قرار گیری آن تسمه ها بر روی چهار چرخ خودروی شما را بلند کرده و سپس بر روی کفی قرار می دهد. این نوع خودرو بر ها اغلب برای خودروهایی به کار می رود که قادر به حرکت نیستند و یا چرخ ها دچار آسیب شده و یا جعبه دنده آن ها دچار خرابی شده است. یا به علت تصادف امکان تکان دادن ماشین نباشد از این نوع مدل خودروبر باید استفاده کرد. نوع دیگر خودروبر توسط خودرو های کوچک تری که توان کشندگی خودرو را داشته باشند صورت می پذیرد. ماشین هایی همانند نیسان و پاترول و شورلت و ... که توانایی حمل و کشندگی قوی دارند با قرار دادن دکل بر پشت کاین خود امکان کشندگیه تقریبا خوبی را امکان پذیر می کنند.

 

دکل های کفی خودروبر


این دکل ها به دو صورت می باشند:


• دکل جرثقیل: که تسمه ای از نوع پلاستیک فشرده بر زیر خودرو قرار گرفته و سپس توسط یه چرخ دنده قوی و زنجیر سر ماشین را به بالا هدایت می کند.
• دکل چرخ گیر: در مطلب بالا تمامی کارها توسط متصدی یدک کش انجام خواهد شد ولی با استفاده از دکل چرخ گیری که بر پشت نیسان ها نصب می شود کافیت چرخ های جلو بر روی بازوان قرار گیرد سپس چرخ های عقب هم بر روی ریل قرار گرفته و عملا سر خودرو بالا آمده و سپس بر روی ریل ها شروع به حر کت می کند. خودرو بری که بتواند ما را راضی نگه دارد باید مکانیزه باشد.