زمان مناسب تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چه موقع است ؟

امروزه گیربکس های اتوماتیک به دلیل راحتی بالا و عملکرد خوبی که ارائه می کنند مورد توجه بسیاری از خریداران قرار دارند و معمولاً خودرویی که دارای گیربکس اتوماتیک باشد طرفدار زیادی دارد. اما گیربکس های اتوماتیک نیازمند دقت در نگهداری هستند چرا که در صورتی که مشکلی در آن ها پیش بیاید هزینه نسبتاً گزافی را روی دست مالک خودرو خواهند گذاشت.

یکی از مواردی که در گیربکس های اتوماتیک باید به آن توجه زیادی کرد روغن گیربکس است. در ادامه خواهیم به این نکته بپردازیم که چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک خودروی خود کنیم.

زمان مناسب تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چه موقع است ؟

زمان مناسب تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چه موقع است ؟

روغن گیربکس یک مایع لغزنده است که به عنوان روان کننده برای تمام قسمت های متحرک در گیربکس شما عمل می کند. در یک گیربکس اتوماتیک ، این مایع همچنین به عنوان یک مایع خنک کننده و یک سیال چسبناک عمل می کند که نیرو را از موتور به گیربکس منتقل می کند.قطعاً بدون توجه به اینکه شما یک گیربکس دستی یا اتوماتیک دارید روغن آن را بررسی کنید.

گیربکس دستی : بیشتر کمپانی های خودروسازی توصیه می کنند که روغن هر ۴۸۰۰۰ تا ۹۶۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید. اما برخی دیگر پیشنهاد می کنند روغن را هر ۲۴۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید.

گیربکس اتوماتیک : فواصل سرویس برای گیربکس اتوماتیک از هر ۴۸۰۰۰ کیلومتر متفاوت است. فاصله سرویس معمولی ۹۶۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰ کیلومتر است. تعویض بیشتر آن هیچ ضرری ندارد.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

گیربکس های اتوماتیک از قطعات و بخشهای بسیار زیادی تشکیل شده‌اند که توضیح یک به آنها زمان زیادی میبرد اما مهمترین بخشهای این گروه ها را باید مبدل گشتاور، دنده های سیاره ای، پمپ هیدرولیک، کلاچ های هیدرولیکی، کلاچ های باندی، سوپاپ ها و سنسورهای مختلف دانست. ابتدا در ادامه نگاهی کوتاه بر عملکرد این بخش ها خواهیم داشت:

مبدل گشتاور

این قطعه در حقیقت انتقال دهنده نیرو از موتور به داخل گیربکس است و یک نوع توربین روغنی محسوب می شود و در قیمت گیربکس اتوماتیک تاثیر گذار است.

پمپ روغن

پمپ روغن یا اویل پمپ مابین مبدل گشتاور و مجموعه دنده ها قرار دارد روغن را با فشار به نقاط مختلف گیربکس پمپ می‌کند. در صورتی که پمپ هیدرولیک گیربکس اتوماتیک دچار مشکل شود کل گیربکس از کار خواهد افتاد و در قیمت گیربکس اتوماتیک تاثیر گذار است.

دنده های سیاره ای

دنده های سیاره ای در حقیقت کار تعویض دنده درون گیربکس را بر عهده دارند و از دنده خورشیدی رینگی و سیاره ای تشکیل شده اند. این دنده ها با قفل شدن و یا حرکت می توانند ضرایب مختلفی را ایجاد کنند و به این ترتیب ضریب انتقال نیرو در روی گیربکس توسط این دنده ها تغییر می کند و در قیمت گیربکس اتوماتیک تاثیر گذار است.

کلاچ ها و باندها

کلاچ ها و باندها در حقیقت وظیفه اعمال تعویض دنده در داخل گیربکس را برعهده دارند و به نوعی عملگر داخلی گیربکس محسوب می‌شوند. سوپاپ ها نیز یکی از مهمترین بخشهای دیگر گیربکس های اتوماتیک هستند که درون مجموعه ای که آن را به نام ساعت گیربکس می‌شناسیم قرار دارند سوپاپ ها از تعدادی فنر و شیر تشکیل شده‌اند و در خودروهای جدید این سوپاپ ها به شکل برقی هستند و در داخل ساعت گیربکس از تعدادی شیر برقی استفاده شده است.